הדברת מזיקים יכולה להיות כמו הרחקת יונים – אקולוגית !

טרמיטים בעץ

כאשר מדברים על הדברת מזיקים מדברים בעצם על כל בעל חיים שיכול לגרום לנזק סביבתי,נזק לרכוש או הפרעה סביבתית כגון רעש , ריח והפצת מחלות.

אנו מכנים את המזיקים כך כי הם מזיקים לנו בני האדם למרות שחשיבותם במערכת האקולוגית היא רבה אין אנו רוצים שיהיו בסביבתנו.

המזיקים יכולים להיות : נמלים , טרמיטים , חולדות , יונים ועוד

לכל מזיק שיטת ההדברה הפועלת עליו , בכל מקרה של מזיקים מסוגים שונים פועלים בשיטות שונות להדברת המזיקים או להרחקתם מהאזור שבו הם חיים.

הדברת מזיקים בשיטות אקולוגיות  

כיום ישנן שיטות שונות ומגוונות להדברת והרחקת מזיקים, לכל מזיק שיטה שונה ומיועדת רק אליו, כדי להרחיק ולהדביק מזיקים צריך לדעת להכיר אותם היטב ולבצע את השיטה להדברתם בצורה מקצועית . הדברת מזיקים אין זה אומר דווקא שצריך להשתמש בשיטות קונבנציונלית להדברה כמו רעל או חומרים כימיים.

כיום ישנן שיטות אקולוגיות להדברת מזיקים ללא שימוש בחומרים כימיים רעילים , אומנם שיטות אלו יקרות מעט יותר מהשיטות הרגילות אך חשיבותם לאיכות הסביבה ולפגיעה בבני אדם היא משמעותית.

יישום שיטות אקולוגיות להדברה והרחקת מזיקים

בתחום הרחקת היונים ניתן לראות בבירור את השינוי שחל בתפיסת העולם בכל מה שנוגע להדברת היונים . אם פעם היו שמים מלכודות שיכולות להכאיב ליונים ומשתמשים בחומרים רעילים כדי להרוג את היונים שיטות אלו פסו מן העולם .

כיום בתחום הרחקת היונים כמעט ואין שימוש בשיטות אלו, ההבנה שהדברה כימית פוגעת במרקם האקולוגי נכנסה לתודעתנו בתחום זה והשימוש בשיטות שפוגעות ביונים או הורגות את היונים כבר לא בשימוש יותר .

כיום בתחום הרחקת היונים נעשה שימוש בשיטות להברחת היונים ממקומות הקינון ולמניעת כניסת יונים למקומות הקינון שיטות אלו מיושמות על ידי – רשתות להרחקת יונים אשר חוסמות את כנסת היונים לאיזורי הקינון . דוקרנים נגד יונים אלו מונעים מהיונים להתיישב באזורים בהם נעשה השימוש. היונים לא נפגעות ופשוט עוברות למקום אחר .

מעבר ללכלוך ולרעש שהיונים אחראיות לו , היונים נושאות איתם גם מזיקים ובעיקר כיני יונים אותם כינים קטנות שכמעט ולא נראות לעין מזיקות מאוד לבני האדם עשויות לגרום לגירוד בלתי פוסק ולהעברת מחלות מהיונים לבני האדם.

גם במקרה זה פותחו חומרים אקולוגיים שאינם רעילים כדי למגר את תופעת כיני היונים כך עושים מרחיקי יונים לאחר שפינו את האזור מהיונים ומהלשלשת שגם היא דרך אגב מסוכנת לבריאות האדם. נעשה שימוש בחומרים אלו להדברה אקולוגית של כיני היונים .

הפתרון האולטימטיבי

אם אכפת לך מהסביבה שלך ומפתרונות אקולוגיים כדאי שתבחר בהדברה ירוקה כזאת שלא פוגעת בסביבה ואינה יכולה לפגוע בבני אדם . לפרטים נוספים על הרחקת יונים לחץ כאן